Заборавен рецепт ПИТА СО СЛИВИ: Најстариот десерт!

Вреди да се проба:

Нашите баби го правеле цело време.

Состојки:

  • 1 кг сливи
  • 4 лажици гриз
  • 4 лажици шеќер
  • 300 гр брашно
  • 50 гр путер (ако користите маргарин или масло, може да биде посно)

Подготовка:

Измијте ги сливите и отстранете ги семките. Вклучете ја рерната на 180 степени. Премачкајте го садот со малку путер.

- Advertisement -

Посипете гриз со лажица, рамномерно насекаде. Наредете ги сливите преку гризот така што месестиот дел ќе биде надолу. Посипете шеќер врз сливите, потоа брашно, и на крајот исецкајте го путерот.

Ставете во загреана рерна да се пече 20-25 минути. Оставете ја печената пита со сливи да се излади, а потоа послужете ја млака.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!