Заборавена старинска пита која ни ја подготвуваа нашите баби: Рецепт кој вреди да се проба!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа превкусна старинска пита ќе ги зодоволи сите ваши сетила.

Вкусен доручек за целото семејство кој се јаде со сласт. Погледнете ја подготовката и уживајте во рецептот.

Рецептот ни го испраќа наша читателка Сузана Павловска.

- Advertisement -

Состојки:

  • 700 гр брашно
  • 2 лажички сол
  • 500 мл млака вода
  • 150 гр растопен путер на собна температура или маргарин
  • 500 мл млеко
  • 5 јајца
  • прстофат сол

Подготовка:

Ставете во сад брашно, сол и полека додавајте вода и замесете го тестото. Месете се додека не добиете убаво масзно и изедначено тесто. Потоа ставете го на набрашнета површина, добро измесете и поделете го тестото на два еднакви дела. Покријте ги со крпа и оставете да се одмори тестото 10 минути.

Земете ја едната топка тесто и почнете да ја развлекувате кората со сукало. Исечете краци на кората како сонце, (како на сликата), измачкајте ја кората со растопен путер и почнете да ги преклопувате краците кон средината. Истото направете го и со втората кора.

Откако ќе го направите тоа, земете ја првата кора и развлечете ја со сукало онолку колку што ви е голем плехот во кој ќе ја печете питата. Можете да користите плех од 33 см и кората развлечете ја 5 сантиметри плус повеќе од колку што е плехот. Намачкајте го плехот со путер или маргарин и ставете ја кората во плехот со тоа што краевите на кората ќе ги залепите на плехот од страна.

Сега изматете го филот за питата, така што млекото и јајцата ќе ги ставите во сад и изматете со малку сол. Ставете го филот на страна и развлечете ја и втората кора. Пред да ја ставите втората кора во плехот, првата кора посипете ја со брашно затоа што е важно да не се залепат кога ќе се стават една врз друга. Сега ставете ја втората кора и со краевите спојте ја со првата кора. На едно место оставете ги корите слободни каде што ќе го сипете филот као џеб.

Завиткајте ги краевите на двете кори, направете венец, освен џебот, и во него сипете ја содржината од филот. при сипувањето подигнете го плехот од едната страна со чинија за да може полесно да се распореди филот внатре. Откако ќе го сипете филот, затворете го џебот. Одозгора ставете путер на неколку места или маргарин.

Ставете ја питата да се пече на 200 степени околу 40 минути или додека да пожолти и почне да се дели од плехот.

Пријатно!

 

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!