ЖУ – ЖУ кифлички: Тесто готово за 20 минути!

Вреди да се проба:

Вкусни меки кифлички подготвени за 20 минути.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
 • 1 чаша јогурт
 • 1 лажица кисела павлака
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша масло
 • 2 лажички шеќер
 • 2 јајца
 • 40 гр свеж квасец
 • малку сол
 • околу 700 гр брашно

Фил:

 • 250 гр маргарин
 • 200 гр + 200 гр урда или сирење
 • 200 гр салама
 • 1 белка од јајце

Подготовка:

Изматете ја павлаката, јогуртот и млекото малку, додајте шеќер и квасец и 4 мали лажици брашно, кога ќе стаса, додадете ги другите состојки, измесете го тестото и оставете го на топло место да ја удвои масата, а потоа истегнете една голема кора .

Преку него изрендајте ладен маргарин и посипете со 200 гр сирење и завиткајте во ролна што треба да стои половина час, а потоа повторно истегнете голем правоаголник,.

Исечете го на пет ленти и цик-цак тесто за да добиете триаголници, пополнете со 200 гр сирење и со салама исечена на коцки, премачкајте со жолчка од јајце. Печете на 200 степени околу 30 минути во зависност од рерната, кога ќе пожолтат значи се готови.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!