ЖИТО ТОРТА: Старомодна торта со ореви и богат вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Старомодна торта полна и богата со необичен вкус.

Состојки:

Кори:

 • 12 белки
 • 8 жолчки
 • 10 лажици шеќер
 • 10 лажици мелени ореви
 • 8 лажици брашно
- Advertisement -

Фил:

 • 1 литар млеко
 • 4 жолчки
 • Густин 175 гр
 • 15 лажици шеќер
 • 250 гр путер
 • половина рендано морско оревче
 • 300 гр мелени ореви

Глазура:

 • 1/2 л слатка павлака

Подготовка:

Измешајте брашно и мелени ореви и оставете ги настрана. Изматете ги цврсто белките, додадете шеќер и продолжете да матите. Потоа додадете жолчки и комбинирајте се убаво. На крај, додадете ги оревите со брашното, а потоа добро измешајте со шпатула. Печете ги корите во плех со димензии 25х25 см или круг со дијаметар од 28 см или слично, обложен со хартија за печење.

Подготвената смеса печете ја во четири или пет кори по желба. Ако се пече во четири кори, се пече на 180 степени, 15 минути. Доколку се пече во пет кори, секоја се пече на 180 степени 12-13 минути. Печените кори наредете ги една врз друга, заедно со хартијата за печење.

За филот ставете 900 мл млеко и 15 лажици шеќер да зовријат. Во меѓувреме, измешајте 100 мл млеко со жолчки и густин. Кога млекото и шеќерот ќе зовријат, прелијте ги со изматените жолчки. Промешајте кратко, па истурете ја во шерпата, вратете се на ринглата и варете на умерена температура, мешајќи постојано, додека не се згусне.

Покријте го сварениот фил со фолија директно над површината на филот и оставете го да се олади малку. Кога ќе стане млако, измешајте ги парчињата путер и изматете со миксер. Веднаш додадете мелени ореви и мелено морско оревче по желба, а потоа измешајте се во хомогена смеса. Филувајте ги испечените кори со подготвениот фил, а потоа премачкајте ја целата торта од горе и одоколу со филот. Ставете ја во фрижидер еден час или два. Изматете ја слатката павлака и премачкајте ја тортата и украсете ја. По желба, посипете ги страничните рабови со мелени ореви.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!