Жетварска салата – многу стар рецепт од нашите прабаби!

Вреди да се проба:

Денес ви подготвивме рецепт за добро познатата жетварска салата. Тоа е вкусна салата која ја обожаваа нашите баби и дедовци! Ладна е и освежителна, па одлично му доаѓа на организмот во секоја доба.

Оваа салата е особено добредојдена во летниот период кога се големи горештини. Оттука најверојатно е и името, кога пред многу години се одело на жетва и кога имало пеколни горештини ова било главно јадење со топло домашно лебче.

- Advertisement -

Потребни состојки:

  • 2 краставички
  • 2 чешлиња лук
  • Масло за јадење
  • Оцет
  • Сол
  • Вода

Подготовка:

Лукот излупете го, малку исечкајте го и заедно со солта истолчете го. Двете чешниња лук се се толчат во толчник или дрвена чинија.

Краставицата измијте ја и исечете ја на ситни коцки и додадете ја во чинијата. По ваша желба може и да ја излупете.

Потоа се посолува по вкус и се става масло за јадење, оцет и вода. Налејте ладна вода од фрижидер. Добро промешајте и салатата е спремна.

Ова е прекрасна освежителна салата, добредојдена за летните горештини.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!