ЖЕЛАТИНКИ, домашен мачмелоу: Меки и вкусни сунѓерасти колачиња!

Вреди да се проба:

Многумина можеби се сеќаваат на овој рецепт, кој долго време не се прави и е заменет со купечкиот мачмелоу. Многу убави и вкусни воздушести колачиња.

Состојки:

  • 1 белка од јајце
  • 200 грама шеќер во прав
  • 150 мл вода
  • 200 грама кристален шеќер
  • 100 мл вода
  • 2 вреќи желатин во прав
  • неколку капки ароми на јагода и кокос
  • кокос

Подготовка:

Ставете желатин во 100 мл вода да нарасне. Варете 150 мл вода со 200 гр шеќер околу 10 минути.

- Advertisement -

Направете снег од белки и додадете 200 гр шеќер во прав. Потоа растворете го желатинот со бавно мешање. Потоа постепено додавајте вода со шеќер и растворен желатин во белките и мешајте непрекинато околу 15 минути додека смесата не стане пенлива и густа.

Истурете половина од смесата во плех 20 на 30 см и посипете со кокос или арома на кокос, а во другата половина додадете неколку капки вкус на јагода и ставете ја над белата смеса.

Така ставете го колачот во фрижидер, а кога подоцна исечете го на коцки и коцките превртете ги во кокос.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!