Ефтин, кремаст десерт кој го обожаваат сите на возраст од 5 до 95 години – СУТЛИЈАШ

Вреди да се проба:

Јадење што го обожававме во 1980 година: Совршен десерт за сите генерации! Станува збор за сутлијаш. Тоа е десерт кој им се дава на децата без каење. Десерт што го јадевме со сладост во градинка, и кој се обожава до крајот на животот.

Состојки:

  • 1 литар млеко
  • 6 лажици шеќер
  • 8 лажици ориз
  • 1 ванилин шеќер
  • 1/2 лажичка цимет

Подготовка:

Ставете го оризот во врела вода (доволно вода да го покрие оризот) и варете го на висока топлина околу десет минути додека не испари водата.

- Advertisement -

Внимателно исцедете го вишокот вода. Во зовриеното млеко додадете шеќер и ванилин шеќер и промешајте.

Потоа додадете го оризот и варете го, мешајќи, околу 10 минути.

Кога ќе се олади, поделете се на чинии. Додадете цимет или темно чоколадо по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!