Ефтин, брз, кремаст со мека кора – Кокосов колач за магично уживање

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Уживајте во овој вкусен и кремаст кокосов колач.

СОСТОЈКИ:

За кора:

 • 4 поголеми јајца
 • 5 рамни лажици шеќер
 • 5 со врв полни лажици брашно
 • 100 мл. масло
 • 100 мл. вода
 • 1 лажица какао во прав
 • 1 лажица арома на рум (по избор)
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер

За фил:

 • 1 литар млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1 кесичка пудинг од ванила (или слатка павлака)
 • 200 гр. кокосово брашно
 • 150 гр. путер или маргарин (нека биде на собна температура или ставете го во топла рерна откако ќе ја испечете кората)

За глазура:

 • 200 гр чоколадо
 • 4 лажици масло
  *Оваа торта може без глазура, посипете само малку кокос одозгора.

ПОДГОТОВКА:

Кора

Прво вклучете ја рерната на 200 степени, подгответе сад за печење со димензии 30х20 (приближно). Може да ставите хартија за печење или да го намачкате садот со масло и одозгора посипете со брашно.

- Advertisement -

Изматете ги белките во цврса смеса, постепено додавајте шеќер и ванилин шеќер. Промешајте за да се растопи шеќерот. Додадете ги жолчките на крајот, исто така со миксер изматете ги заедно со белките и шеќерот.

Додадете ги сите останати состојки, масло, вода, рум, брашно, какао, прашок за пециво. Нежно промешајте со маталка и истурете ја смесата во садот за печење. Веднаш ставете да се пече во претходно загреана рерна и печете околу 25 минути.

Фил

Млекото ставете го да се вари, да зоврие. Во длабок сад за готвење измешајте брашно, шеќер и пудинг со 200 мл млеко. Додадете ги состојки во зовриеното млеко измешајте и оставете да се излади смесата. Додадете путер кој претходно бил на собна температура и изматете се заедно со миксер.

На крај измешајте 150 гр кокосово брашно. Ако полнењето е во малку потенок слој, ставете го во замрзнувач половина час или во фрижидер еден час, за да се стегне.

Забелешка: Направете го ова само ако сте ја извадиле кората од плех и ја филувате тортата на подлога. Ако ја филувате тортата додека е во плехот, не мора да ја ставите во фрижидер.

Глазура

Истурете растопено чоколадо врз филуваната торта, посипете ја со преостанатите 50 гр кокос. Накратко ставете ја во фрижидер за да се стегне чоколадото.

Потоа насечете ја и сервирајте.Уживајте во вкусот.

Пријатен апетит!

Извор: stvarukusa.mondo.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!