ЕУРОБЛОК ТОРТА: Неодолива, чоколадна и богата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мора да го направите, вие и вашите гости сигурно ќе уживате.

Состојки:

Кори – печете две – потребни за една:

 • 5 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 50 мл ладна вода
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао
 • 4 полни лажици мелени печени лешници
 • 5 g прашок за пециво
- Advertisement -

Фил I:

 • 5 жолчки
 • 5 лажици шеќер
 • 50 мл млеко
 • 100 гр чоколадо еуроблок
 • 100 гр темно чоколадо
 • 125 гр путер

Фил II:

 • 250 мл слатка павлака
 • 250 мл млеко
 • 5 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 5 полни лажици брашно
 • 50 гр или една кесичка чоколадна шлаг
 • 100 гр чоколадо еуроблок
 • 100 гр темно чоколадо

Повеќе:

250 мл слатка павлака или 100 – 150 g шлаг

Глазура:

 • 200 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • околу 10 лажици млеко

Подготовка:

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Белките изматете ги со шеќерот, додадете вода и изматете. Потоа додадете лешници, брашно, какао и прашок за пециво. Се премачкува плех со димензии 30 х 40 см и се истресува целата смеса за кора, се редат и се печат околу 20 минути во зависност од рерната. Повторете го процесот уште еднаш.

Изматете 5 жолчки со шеќер и млеко, па ставете на пареа да се варат 10 минути. Додадете ги двата вида чоколада, промешајте да се растопи и тргнете од оган да се излади со повремено мешање.

За вториот фил на оган се ставаат слатката павлака и половина мерка млеко. Изматете 5 жолчки со шеќерот, брашното и остатокот од млекото. Изматените жолчки сварете ги во млеко и слатката павлака и мешајте додека не почне да се згуснува.

Потоа додадете ги двата вида чоколада, мешајте додека не се стопи. Промешајте со миксер и оставете да се излади со повремено мешање.

Во првиот изладен фил додадете путер и изматете. Во вториот изладен фил се додава шлагот, така во прав и се матат. Кората се сече хоризонтално или вертикално, па се филува по желба. На секоја кора оди една третина од филот, првин темниот па белиот. Ништо не оди на четвртата кора.

Изладете ја тортата и направете декорација, а можете веднаш да го направите тоа. За глазурата соединете ги чоколадото, маслото и млекото, растопете и прелијте врз четвртата кора. Почекајте да се стегне и потоа послужете ја тортата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!