Еспресо – чоколадна торта со солен карамел: Совршенство од вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинацијата на слатки и солени вкусови обично не остава прилично воодушевени.

Не очекувавме дека ќе се сложува толку добро, што придонесува за уште поголемо уживање. Навикнати сме колачите и питите да бидат обоени со слатки ароми, па секој солен вкус е повеќе од добредојден. Денеска ви претставуваме една необична торта која ќе ги воодушеви вашите гости во сите прилики.

Состојки:

 • 2 чаши брашно
 • 1 и пол шолја шеќер
 • ½ чаши какао во прав
 • 1 лажица инстант еспресо во прав
 • 1 лажичка сол
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • 1/2 квасец
 • 1 шолја вода
 • ½ чаши матеница
 • ½ чаши масло од семки од грозје
 • 2 лажички екстракт од ванила

За подготовка на глазурата:

 • ½ чаша кисела павлака
 • 1 лажица путер
 • ½ чаша шеќер
 • ½ чаша вода
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички инстант еспресо во прав
 • ¼ шолја шеќер во прав
 • прстофат морска сол

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 250 степени. Кружниот калап за печење напрскајте го со спреј против лепење и оставете го на страна. Во голем сад измешајте брашно, шеќер, какао во прав, инстант еспресо во прав и сода бикарбона. Ставете го тоа на страна.

Во друг сад измешајте ги квасецот, водата, матеницата, маслото и екстрактот од ванила. Соединете потоа се и добро измешајте, користејќи шпатула за тесто. Префрлете се во калап и печете во рерна околу 45 минути. Кога ќе завршите, ладете 10 минути, а потоа извадете го на чинија.

За да ја подготвите глазурата, во мала тава измешајте павлака и путер, а смесата загрејте ја на тивок оган. Во друго мало тенџере измешајте шеќер и вода. Гответе на силен оган додека не се стопи шеќерот, околу 10 минути. Кога ќе се забележат првите знаци на карамелизирање, внимателно промешајте за рамномерно да се обои смесата.

Потоа намалете ја топлината на минимум и измешајте со смесата со млеко. Потоа додадете го еспресото во прав и убаво измешајте. Исклучете и додадете шеќер во прав. Мешајте додека не се добие еднолична смеса. Со глазурата прелијте ја изладената торта и декорирајте со морска сол.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!