Еликсир на здравјето: Чудесно дејство на чај од семе од лубеница!

Вреди да се проба:

Не ги фрлајте семките од вашето омилено летно овошје, бидејќи тие се многу добра превенција од многу болести.

Семето од лубеница е богато со растителни влакна кои можат да го подобрат варењето и да излечат цревни воспаленија и жолтица. Консумирањето на ова семе може да им помогне на луѓето кои страдаат од проблеми со уринарниот тракт и камења во бубрезите.

- Advertisement -

Семето од лубеница содржи голема количина на цитрулин, соединение кое има антиоксиданти и може да ви помогне при висок крвен притисок, атеросклероза и ангина пекторис. За да ги добиете сите придобивки од семето, мора да ги мелете или готвите. Најдобар начин да консумирате семе е да подготвите прекрасен чај од семе од лубеница.

Состојки:

  • 4 лажици свежи семиња од лубеница
  • вода

Подготовка:

Варете 4 лажици свежи семиња од лубеница во 2 литри вода 15 минути.

Пијте го чајот 3 дена, а потоа направете пауза и одморете се еден ден. Продолжете да пиете чај по тој редослед во наредните неколку недели.

Чајот од семе од лубеница е богат со магнезиум, железо, витамин А, витамин Б, витамин Ц, антиоксиданти и калциум.

Одлично е и за зајакнување на меморијата, подобрување на концентрацијата и работата на срцето.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!