Екстра брз и вкусен ПИНЏУР со пријатна арома

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За зимата е добро да се има по малку од се, така го направив и овој микс. 🙂 ​​Поконкретно, станува збор за сооднос ајвар-пинџур со додавање на тиквички.

Морам да истакнам дека аромата пријатно ме изненади.

Одлично ќе оди со сарма и некои други готвени јадења, но и со некои видови месо.

Состојки:

 • 3 кг црвен пипер
 • 2 средно големи модри патлиџани
 • 2 кг домати
 • 2 средно големини тиквички
 • 2 чешниња лук
 • 1 лута феферонка
 • многу магдонос
 • 3 лажици оцет (разреден)
 • 3 лажици шеќер (кристал)
 • 1/2 л. сончогледово масло
 • сол (ако е потребно) – по вкус

Подготовка:

- Advertisement -

Измијте ги, исушете ги пиперките, сините патлиџани и тиквичките и испечете ги. Потоа излупете и исечете сè на коцки.

Загрејте го маслото и пржете на повисока температура. По некое време намалете ја температурата и промешајте со дрвена лажица…

Во посебен сад на масло пропржете ги излупените домати исечени на коцки и додадете ги во тавата со пиперките и другиот зеленчук. Измешајте и пржете сè заедно уште малку.

Додадете ги претходно добро измиените листови од магдонос и сите останати зачини,  еден по еден и продолжете со пржењето. Пржете се додека не можете да повлечете лажица низ смесата и да го видите дното на тавата.

Пинџурот е готов и подготвен да истури во измиени и загреани стерилизирани тегли.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!