Експлозија на задоволство: Чоколадни коцки со јаткасти плодови кои не се печат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате да јадете нешто слатко, обидете се да го зачините викендот со овие фантастични колачиња со чоколадо.

Покрај тоа што се подготвуваат прилично едноставно и брзо, ќе ви се допадне идејата воопшто да не ги печете, а штом ќе се изладат, можете да уживате во нивниот фантастичен вкус.

Состојки:

  • 2 шолји (2 дл) шеќер
  • 1 шолја слатка павлака
  • 125 гр путер
  • 3/4 шолји бело брашно
  • 1 шолја сечкано чоколадо
  • 1 шолја ореви
  • 1 чаша мелени бисквити

Подготовка:

- Advertisement -

Најпрво подгответе подлабок сад во кој ќе истурете шеќер, путер и слатката павлака. Ставете го на шпоретот и полека загревајте. Штом ќе зоврие, прекинете со мешањето и намалете ја температурата. Оставете да се крчка на тивок оган околу десет минути.

Потоа се остава смесата целосно да се излади, па се додаваат брашното, сечканата чоколада, оревите и мелените бисквити. Се убаво измешајте додека не добиете компактна смеса.

Подгответе плех (димензии околу 20 x 20) во кој ја ставивте хартијата за печење, па истурете ја чоколадната смеса. Оставете во фрижидер еден час. Потоа извадете, исечете ги и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!