ЕКОНОМИЧЕН СО ФАНТАСТИЧЕН ВКУС: Грчки колач ПОЛИТИКО е најсочната работа што ќе ја пробате!

Вреди да се проба:

Ќе ве воодушеви со својот вкус!

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
 • 250 гр гриз
 • 150 гр шеќер
 • 300 мл млеко
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Сируп:

 • 300 гр шеќер
 • 300 мл вода
 • кора од ½ лимон

Фил:

 • 1 литар млеко
 • 3 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 60 гр густина
 • 60 гр брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр путер

Подготовка:

За сирупот: Истурете вода, шеќер, ванилин шеќер и кора од лимон во садота. Кога ќе зоврие, варете уште 3 минути.

За кора: Измешајте гриз со прашок за пециво, екстракт од ванила, шеќер, млеко и промешајте. Истурете во плех со димензии 27 × 27 см, израмнете и печете во рерна загреана на 180 ° C околу 15-20 минути. Топлата кора избоцкајте ја со вилушка, па прелијте ја со сирупот.

За филот: Измешајте ги жолчките со ванилин шеќер, а потоа додадете лажица шеќер, брашно и густин. Истурете малку млеко и измешајте. Додадете малку повеќе млеко, затоа што треба да добиете мешавина густа како за палачинки.

Истурете го преостанатото млеко и шеќер во шерпата и загрејте (не зовријте). Додадете ја смесата со жолчка и варете со постојано мешање додека не се згусне. Додадете маргарин во врелиот фил и мешајте додека не се соедини.

Истурете го топлиот фил врз кората. Посипете со цимет во прав и оставете околу половина час да се олади, за да можете да јадете.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!