Едноставна чоко торта: Нема некој што нема да побара уште едно парче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа торта е многу лесна за подготовка, а ја сакаат и децата и возрасните!

Состојки:

За кора:

 • 250 гр. мелени бисквити
 • 70 гр. маргарин
 • 500 мл. сок од портокал

За фил:

 • 1 л млеко
 • 8 лажици шеќер
 • 200 гр. чоколадо за готвење
 • 125 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 250 мл. слатка павлака
 • 10 гр. желатин
 • 40 мл. вода
- Advertisement -

За декорација:

 • 1 ред чоколадо за готвење
 • 1 лажица масло
 • чоколадни бонбони по желба

Подготовка:

Во сад за готвење ставете 800 мл. млеко на оган да зоврие. Во меѓувреме изматете ги пудингот и шеќерот во 200 мл. ладно млеко. Кога млекото ќе зоврие, сварете го изматениот пудинг и мешајте додека не се згусне.

Кога ќе згусне додадете ја искршената чоколада за готвење и мешајте додека не се растопи, па оставете ја целосно да се излади.

Соединете ги мелените бисквити, стопениот маргарин и сокот од портокал и замесете кора од смесата. На почетокот кората ќе биде потврда, но подоцна ќе го собере вишокот течност од кремот и ќе омекне.

Дното на калапот завиткајте го со фолија, па ставете го на плех. Протресете ја смесата за кора и рамномерно притиснете ја на плехот со раце.

Кога ќе се олади пудингот се мати маргаринот со шеќерот во прав. Во маргаринот се додава пудингот и се меша да се соедини. Изматете ја слатката павлака, па додадете ја во изматениот фил.

Желатинот се става во вода да набабри. Загрејте го желатинот да се раствори, никогаш да не се вари, потоа додадете две лажици од филот и сè соединете, па истурете ја смесата во кремот и измешајте. Добиениот крем прелијте го во калап врз кората и оставете го во фрижидер да се стегне.

Чоколадото растопете го со лажица масло и со него посипете го изладениот колач, па посипете го со чоколадни бонбони. Дополнително изладете ја тортата.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!