ЕДНОСТАВНА МЕРМЕРНА ТОРТА: Ѕвезда на секоја трпеза, а состојките веќе ги имате дома

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мермерната торта според овој едноставен рецепт успева дури и за почетници во кујната.

Едноставна торта, покрај тоа што е многу вкусна, изгледа прекрасно, па ќе биде украс на секоја маса. Без премногу мака, можете да го направите и вие, според овој рецепт кој успева дури и за апсолутни почетници во кујната. За убава арома, во тестото додајте кора од лимон и портокал и сигурно сите ќе ве прашаат за рецептот.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 8 гр ванилин шеќер
 • 150 гр шеќер
 • 150 мл јогурт
 • 150 мл масло
 • 250 гр брашно
 • 10 гр прашок за пециво
 • 2 лажици какао во прав
 • кора од лимон
 • кора од портокал
 • 70 гр чоколадни топчиња или чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Јајцата се матат со шеќерот и ванилиниот шеќер додека не побелат и станат пенести. Постепено додавајте го јогуртот со матење цело време, а потоа маслото. Истурете го брашното измешано со прашокот за пециво, па уште еднаш убаво изматете за да добиете мазно тесто без грутчиња.

Смесата поделете ја на два дела, па на еден додајте ја ренданата кора од лимон. Истурете во намрсена тава со дијаметар од 20 см. Во втората половина додадете какао во прав и кора од портокал, па добро измешајте.

Прелијте ја белата смеса во плехот, па врз неа кафената распоредете ја на сите страни и со вилушка размешајте ја, но внимавајте смесата целосно да не се измеша. Одозгора наросете чоколадни трошки. Се пече во рерна загреана на 180 степени околу 35 минути. Кога ќе се излади исечете го на коцки со саканата големина.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!