Едноставен рецепт за марокански палачинки: Совршено уживање на кое е невозможно да се одолее!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

 Сигурно не сте пробале повкусни палачинки.

Состојки:

  • 250 гр гриз од пченица
  • 40 гр брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка инстант квасец
  • 1 прстофат сол
  • 500 мл топла вода
  • 1 вреќа прашок за пециво

Подготовка:

Ставете гриз, брашно, шеќер, сол и квасец во блендер. Додадете топла вода и измешајте. Потоа, додадете го прашокот за пециво и измешајте уште неколку секунди. Истурете го тестото во пластичен сад и оставете го да „одмори“ 30 минути.

Подмачкајте ја тавата со малку масло и загрејте. Потоа истурете кутлач тесто и печете на вообичаен начин. Веднаш штом ќе го истурите тестото, треба да се појават меурчиња.

- Advertisement -

Печете околу една минута – две, само од едната страна. Палачинки не се печат од другата страна. Кога тестото е целосно „суво“, палачинките се готови.

Не ставајте ги готовите палачинки една врз друга, туку една до друга. Традиционално се служи со мешавина од стопен путер и мед. Може да ги послужите и со џем, крем, растопено чоколадо…!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!