ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ ЗА КОМПОТ ОД ПРАСКИ: Успева на секој! 

Вреди да се проба:

Тука нема посебни мерки – направете колку сакате да имате.

За компотот, ви требаат тврди праски, кога ќе ги притиснете малку, така што прстите воопшто не навлегуваат во нив. Ако веќе ги земате зрелите, кога ќе ги излупите, тие ќе испуштат сок, па додека ги исечете, а потоа ги варите во тегли, тие целосно ќе омекнат. Износот што ќе го користите е апсолутно ваш избор, бидејќи тука нема мерка.

- Advertisement -

Состојки:

  • праски во количина колку што сакате
  • шеќер по вкус или 2 лажици на 1 тегла

Подготовка:

Прво измијте ги теглите, онолку колку што мислите дека ќе ви биде доволно. Се редат во сад за печење, се ставаат во ладна рерна, се вклучува на 100 степени, кога ќе се загрее, се чува 15 минути и се исклучува рерната.

За тоа време, прво добро измијте ги праските. Можете да ги истурите со топла вода, потоа оставете една минута, а потоа исплакнете во две ладни води. Иако изгледаат чисти, водата после миење воопшто не е чиста.

Излупете ги измиените праски. Извадете ги теглите од рерната и ставете ги на масата каде што ќе ги наполните. Почекајте 5 минути малку да се изладат, и започнете да ги сечете праските на парчиња. Кога ќе ги наполните теглите, додадете шеќер по вкус. Ако не сакате многу благо, две лажици по тегла се доволни. Можете да го направите компотот и без шеќер.

Кога ќе го додадете шеќерот, истурете вода во теглите. Праските треба да се потопат во вода. Пополнете ги теглите до крај. Затворете ги теглите исполнети со вода со стерилизирани капаци.

Земете една голема шерпа, мора да биде повисока од теглата и ставете крпа на дното, а потоа ставете ги теглите внатре. Истурете вода до рабовите, односно капакот на теглата и ставете ја на оган. Прво, зајакнете го оганот за да започнете со загревање, а потоа намалете малку за да не зовријат премногу.

Кога водата врие на среден оган, оставете да зоврие 15 минути. По 15 минути, исклучете го огнот и оставете ги теглите да се изладат. Потоа, само избришете ги изладените тегли и оставете ги таму каде што обично ја чувате зимската храна.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!