Едноставен кремаст КОКОС колач: Десерт што мириса на лето и сонце!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако барате совршен колач, ова е нашиот омилен во моментов. Летен колач кој ќе ви стане омилен за правење.

Состојки:

 • 400 мл јогурт
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 грама брашно од кокос
 • 100 грама кристален шеќер + 100 гр + 100 гр
 • 200 грама гриз
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 250 мл вода
 • екстракт од ванила
 • 1 л млеко
 • 3 пудинзи од бело чоколадо
 • 200 гр путер
 • 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Комбинирајте јогурт, ванилин шеќер, 150 гр кокос, гриз, пециво и шеќер и измешајте се лесно со лажица. Префрлете го во подмачкан плех и печете 20 минути на 180 степени Целзиусови.

- Advertisement -

Загрејте 250 мл вода и 100 грама кристален шеќер и малку екстракт од ванила на шпорет. Кога ќе биде готово прелијте ја испечената изладена кора со тој прелив.

Оставете ја кората да го апсорбира шербетот  и да се излади.

Ставете еден литар млеко во шерпата, додадете 100 грама шеќер и варете 3 пудинзи од бело чоколадо. Кога пудингот ќе се свари додадете 200 гр путер. Потоа 50 грама кокосово брашно, и измешајте се.

Ставете го филот над кората. Оставете еден час да се излади. Изматете ја слатката павлака и ставете ја на тортата. Малку поросете кокос над павлаката. Исечете и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!