Eфикасен лек со 2 состојки: Како да се ослободите од флеките на лицето и хиперпигментацијата!?

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дали знаете што е хиперпигментација? Ова е нарушување во телото, темни дамки на кожата предизвикани од големи количини на меланин, кој и дава темен пигмент на кожата.

Нарушувањата на пигментацијата на кожата се предизвикани од изложување на сонце, неговите УВ зраци (кои го оштетуваат меланинот и предизвикуваат привремена или трајна промена на бојата), одредени болести, стареење, бременост или повреди, што исто така доведува до појава на пигментни дамки на кожата.

Овие точки може да се појават на кој било дел од телото, најчесто на лицето и рацете. За вас подготвивме еден од подобрите домашни природни рецепти за домашно лекување на хиперпигментација. Ова е прилично едноставен и ефикасен лек, заснован на принципите на древната индиска наука за лекување.

Состојки:

  • 1 лажичка куркума во прав
  • 1 лажица сок од лимон.

Подготовка:

- Advertisement -

Овие две состојки треба добро да ги измешате и смесата да ја ставите на погодените места. Почекајте околу 15 минути додека смесата целосно не се исуши. Исплакнете со млака вода. По овој третман, не се препорачува изложување на сонце! Продолжете со овој третман двапати неделно додека не ги видите резултатите.

Сокот од лимон ќе ја исчисти кожата и ќе и даде сјај. Куркумата ќе ја осветли, а на кожата ќе делува и како антиинфламаторно средство. Важно е да се напомене дека ако имате премногу чувствителна или многу сува кожа, заменете го сокот од лимон со млеко или разредете го со мала количина вода или масло.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!