ЕВТИНО МЕЗЕ ЗА КОЕ НЕ ВИ ТРЕБА МНОГУ ВРЕМЕ: ТОПКИ СО СИРЕЊЕ, од 1 смеса се добиваат 5 или повеќе различни видови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку ви треба идеја за брзо празнично мезе, ви предлагаме топчиња со сирење.

Секоја домаќинка може да ја изрази својата креативност во подготовката на празничното мезе. Она што е важно е да биде едноставно, евтино, а сепак убаво и вкусно. Овие топчиња може да се јадат во еден залак. За подлогата ви требаат фета и павлака, но можете да употребите и некое сирење по избор. Ви предложивме со што можете да наполните, но можете да ги додадете и состојките кои ги сакате. Исто така, можете да направите интересна комбинација од зачини, па да ги виткате во неа.

Состојки:

  • фета сирење
  • Кисела павлака
- Advertisement -

За полнење:

  • праз
  • спанаќ
  • сусам
  • маслинки
  • шунка

Подготовка:

Соединете фета сирење и павлака и зачинете по желба. Исечкајте го спанаќот, исецкајте го празот, како и маслинките и шунката. Смесата поделете ја на 4 дела, а можете да ја поделите и на 5, доколку сакате да имате една смеса само со сусам.

Во секоја смеса додадете ги состојките кои сте ги подготвиле. Во едниот праз, во другиот спанаќ, во третиот маслинки, или доколку имате некоја ваша желба со некое друго полнење по вкус. Секое топче се витка во сусам.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!