ЕВЕ ЈА ТАЈНАТА НА СОВРШЕНИТЕ КНЕДЛИ ЗА ЧОРБА: Потребна е 1 состојка, а јајцето посебно да се измати!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако го следите овој рецепт за кнедли од супа, секој пат ќе испадне совршен.

Супата од кнедли е една од омилените, но не секој успева да направи совршени кнедли. Со овој рецепт веднаш ќе успеете. Не заборавајте да додадете масло во смесата, бидејќи тоа ќе помогне да не се залепат кнедлите. А белките задолжително да се изматат пенесто, па се додаваат жолчките. Така, сигурно ќе успеете секој пат.

- Advertisement -

Не морате да користите кнедли само во супа, можете да ги користите и при подготовка на грашок, но одлични се и ако ги ставите во гулаш.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 1 лажичка масло
  • прстофат сол
  • 4 рамни лажици гриз

Подготовка:

Одделете ги белката и жолчката, а белката изматете ја додека не стане пена. Потоа додадете ја жолчката и измешајте да се соединат. Додадете масло и гриз. Нежно промешајте да се соедини, а потоа додадете уште една лажица гриз доколку е потребно.

Смесата треба да биде погуста, но не премногу густа. Оставете 10 минути смесата малку да набабри. Потопете една лажица во супата и земете од смесата, па ставете ја во супата. Не користете полна лажица бидејќи кнедлите ќе бидат огромни. Покријте и оставете да се свари и супата е готова.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!