ЕВЕ ШТО МОЖЕТЕ ДА ПОДГОТВИТЕ ЗА ВИКЕНДОТ: Месо што се топи во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ручек за цело семејство, чорба која едноставно ќе ја обожавате!

Постојат многу начини за правење гулаш. Овој рецепт не содржи брашно, а има одличен вкус. Месото се топи во уста, тоа е вистинска кафанска чорба. Може да се сервира со ориз, компири или тестенини.

Состојки:

 • 500 гр говедско месо
 • 2 лажици масло
 • 3 главици кромид
 • 1 морков
 • 600 мл говедска супа
 • сол, бибер, слатка пиперка, лута пиперка по вкус
 • 1 лажичка сенф
 • 1 ловоров лист
 • 2 лажици доматно пире
 • 3 чешниња лук
 • малку сув магдонос

Подготовка:

На претходно загреано масло пропржете го кромидот и една лажица сол, па додадете го морковот и измешајте. Кога се убаво ќе се свари, додадете го месото, сенфот и измешајте да се соедини.

- Advertisement -

Потоа полека истурете ја супата, не одеднаш. Додадете го ловоровиот лист, поклопете и динстајте. После тоа, додадете го доматното пире, промешајте и оставете да се крчка, па додадете го лукот.

Истурете слатка и лута пиперка, бибер по целата чорба, освен слатката пиперка – измешајте ги двете. На крај додадете го магдоносот и оставете да се динста. Гответе сè околу 2 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!