ЕВЕ КАКО ПОБРЗО ДА ГО ЗГОТВИТЕ ГРАВОТ: Два едноставни трикови кои на домаќинките ќе им го скратат времето за подготовка

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едно од омилените јадења на овие простори е секако гравот, без разлика дали е приготвен во вид на чорба или печен во рерна како тавче гравче.

Посебно им се допаѓа на домаќинките, бидејќи може да се јаде од него неколку пати, но понекогаш наидуваат на проблем кога е во прашање готвењето.

- Advertisement -

Понекогаш готвењето на гравот трае неколку часа за да биде готов целосно. Ви откриваме како со едноставни трикови побрзо да го подготвите омилениот ручек за целото семејство.

Со овие едноставни трикови побрзо ќе го зготвите гравот:

1. Сода бикарбона

Повеќето домаќинки знаат дека гравот треба да се натопи во ладна вода преку ноќ. Но, за да се зготви уште побрзо, „повикајте помош“ од сода бикарбоната.

Имено, добро е при готвењето грав да додадете една лажичка сода бикарбона во првата вода. Оставете го гравот да се динста најмалку 15 минути, а потоа исцедете ја водата и додадете малку масло.

2. Домашна ракија

Во гравот што ќе го готвите истурете ладна вода во содаоднос 4:1, односно два литра вода на половина килограм грав. Додадете 50 мл ракија и сварете го сето заедно.

Кога вака готвите грав, искуството вели дека е доволно да се крчка 45-50 минути и да биде целосно готов.

Секако, времето кое ќе го потрошите на готвење најмногу зависи од неговиот вид и квалитет. Лошиот квалитет и стариот грав тешко се готви и може да остане „тврд“ дури и по долга термичка обработка.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!