ЕВЕ КАКО НАЈБРЗО да спремите КИСЕЛИ КРАСТАВИЧКИ: Време е за зимница!

Вреди да се проба:

Подгответе кисели краставички за зимата на овој начин.

Состојки:

  • 3 килограми краставици
  • 100 мл вински оцет
  • 100 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • 2 лажици сол
  • 1 лажичка зачин
  • 1 чешне лук
  • Малку сенф

Подготовка:

Добро измијте ги краставиците, излупете ги и исечете ги на прстени. Потоа додадете оцет, масло, шеќер, сол и зачини и убаво измешајте.

- Advertisement -

Оставете половина час да отстојат така. Потоа префрлете се во тегли. Додадете лук и сенф по вкус. Пастеризирајте.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!