Еве како да ја направите најдобрата пица Наполитана: По рецепт на врвни пица мајстори од Италија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви подготвивме рецепт за најдобрата пица Наполитана, подготвена по оригинален рецепт од врвни пица мајстори во Италија.

Потребни состојки:

За тесто:

 • 300 гр брашно
 • 300 мл вода
 • 5 грама мед
 • 10 гр квасец (ако користите сув 5 гр е доволно)

За размесување на тестото:

 • 700 мл вода
 • 1250 гр брашно (прво половината па после го додавате и останатото)
 • 40 гр сол
- Advertisement -

За доматен сос :

 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 конзерва со конзервирани домати
 • босилок
 • маслиново масло

За фил :

 • претходно подготвениот сос
 • моцарела
 • босилок
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

Се меша меша квасецот заедно со 5 грама мед и вода и се остава да се активира. Се додава 300 грама брашно и се замесува тесто. Вака подготвеното тесто се остава да кисне од 15 до 48 часа, за да ферментира. Може да го оставите 1 час на собна температура и 16 часа во фрижидер.

За подготовка на сосот, ситно насецкајте го кромидот и лукот и пропржете ги на малку масло. Додадете го доматно пире и гответе на умерен оган. Пред крајот додадете ситно сецкан босилок и варет додека добиете убава хомогена смеса. Откако ќе се олади сосот пасирајте го со рачен блендер.

Откако ќе ферментира тестото, во длабок сад за месење ставете 700 милилитри вода  и додадете го претходно приготвеното тесто, кое веќе ферментирало. Потоа додадете половина од количината брашно за размесување и 40 грама сол. Убаво измешајте па додадете ја постепено и преостанатата количина брашно. Замесете го тестото и оставете го да одмори 15 минути.

Потоа треба да се размеси тестото и од него да формирате убава топка тесто која ќе ја оставете да отстои уште 30 минути. За убаво и фино тесто пред размесување намастете ги рацете со масло, исто така кога ќе го оформите тестото премачкајте го со одозгора масло.

Откако ќе отстои тестото, поделете го на 10 оформени топчиња кои ги оставате да одморат уште 2 часа. Исто така секое топче премачкајте го со масло.

Секое топче се потопува во брашно и се размесува на набрашнета површина. Се оформува кора во кружна форма, со формирање подебел венец кон краевите и потенка кора во средина.

Вклучете ја фурната на 260 степени.

Во средина кората се премачкува со претходно подготвениот сос и се става во загреана фурна да се потпече малку, околу 2 минути. Кога ќе се крене венецот по краевите и ќе фати малку коричка, се вади пицата од фурна и се додаваат останатите состојки од филот.

Моцарелата се сечe или тенки кругчиња и рамномерно се распоредува во средина врз секоја кора. Се редат листиња свеж босилок и се посипува малку маслиново масло во средина. Целиот венец со четка се премачкува со маслиново масло.

Вака подготвената пица повторно се враќа во фурна да се допече.

Се пече во претходно загреана рерна на температура од 260 степени, околу 10 минути.

Откако ќе се испече пицата се сече на парчиња и се декорира со листиња босилок.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!