Еве како да направите совршена Цезар салата: Едноставен рецепт за почетници

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сте љубител на Цезар салатите, а сеуште немате пробано да го направите овој специјалитет, еве еден едноставен рецепт како да ја подготвите во домашни услови!

Состојки:

 • 6 чешниња лук
 • 1 лажица сок од лимон
 • 3/4 шолја мајонез
 • 3 мали филети пилешки стек
 • 6 лажици рендан пармезан
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 1 лажичка балсамико
 • 4 шолји кубети
 • 1 лажичка сенф
 • 1 главица марула
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

Изгмечете 3 чешниња лук и помешајте ги со мајонез, 2 лажици пармезан, балсамико, сенф и лимонов сок. По вкус додадете сол и бибер. Ставете го преливот во фрижидер.

Пилешкото месо насечете го на тенки парчиња, посолете и ставете го во тава на оган да се пржи.

- Advertisement -

Во тава загрејте го маслото на оган. Исецкајте ги преостанатите чешниња лук на четвртини и ставете ги во загреаното масло. Повремено мешајте додека не поруменат, па извадете ги од тавата.

Во маслото додадете ги коцкичките леб, па пропржете ги во мешавината со постојано мешање, се додека не поруменат. Извадете ги кубетите од масло и посолете ги, забиберете и помешајте ги со лукот.

Добро измијте ја марулата, отстранете ги првите неколку слоеви листови и исечкајте ги листовите на ленти со дебелина од околу 1-2 см. Ставете ја во подлабок сад. Марулата насечете ја на ситно и измешајте ја заедно со преливот што го подготвивте на почеток.

Ако наместо леб користите кубети истите истурете ги во садот со марулата и стекот;

Потоа одозгора наредете го пилешкото месо, додадете ги подготвените кубети и одозгора додадете рендан пармезан.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!