Еве како да направите вкусен ПИЛЕШКИ ЏИГЕР: Брза и лесна подготовка!

Вреди да се проба:

Прекрасен брз ручек што сите ќе ги освои со вкус. Еве како да подготвите пилешки џигерчиња со сочен сос.

Состојки:

  • 200 гр пилешки џигер
  • 1 галвица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1-2 ловорови листа
  • 1 “sвезда” анасон
  • 1 кафена лaжичка тумерик
  • 1 конзерва или 2-3 свежи црвени домати
  • Коријандер
  • сол, црн пипер, масло

Начин на подготовка:

На маслото пропржете го исецканиот кромид и лyк. Додајте ги зачините и продолжете да динстате уште 5 минути на тивок оган.

- Advertisement -

Истурете ги исецканите домати, од конзерва или свежи и гответе ги 10 минути.

Додадете го џигерот и коријандерот и продолжете со говењето уште 15 минути.

Служете со прилог ориз или топло лебче.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!