Дулче де лече: Домашен КАРАМЕЛ ПРЕЛИВ за слатки и трилече!

Вреди да се проба:

Сос од карамел, прелив од карамел, кој ако се свари малку подолго, може да се претвори во намаз од карамел, ако некому му треба такво нешто.

Тоа е прелив што не се стврднува, има фина текстура карактеристично за карамелските производи, слатко е, и остава пријатна деликатна арома во устата. За сладолед, за потопување бисквити, за колачи, што и да ви текне. Направете го и чувајте го во фрижидер за какви било потреби.

- Advertisement -

Состојки:

  • 200 гр шеќер
  • 2 лажици вода
  • 20 гр путер
  • 200 мл слатка павлака
  • прстофат сол

Подготовка:

Загрејте ја слатката павлака. Во друг сад истурете шеќер и вода во тавата и оставете да зоврие. Оставете го да крчка (цело време внимавајте) додека шеќерот целосно не се раствори и стане златно-кафеав во боја на карамела.

Тргнете го садот од оган и додадете го путерот, а потоа промешајте за да се стопи путерот целосно. Вратете се на плочата за готвење, додадете ја загреаната слатка павлака и солта, а потоа измешајте и оставете да се вари 3-4 минути. Ако сакате подебел карамел прелив, оставете да се готви додека не згусне (10 минути).

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!