ДРОБ САРМА: Секој ќе се сети на овој дамнешен специјалитет!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Највкусно од највкусните. Нема некој што нема да се сети на овој специјалитет. Еве и да ве потсетиме да го направите.

Состојки:

 • 500 гр јагнешко месо
 • 500 гр. црн и бел јагнешки дроб
 • јагнешка марамица
 • 2-3 главици кромид
 • 100 гр ориз
 • 400 мл бело вино
 • 2 лажички сенф
 •  3-4 гранчиња сечкан магдонос
 • малку сол
 • малку сув зачин
 • буковец

Подготовка:

Месото ставете го во тенџере со вода и малку сол да се вари околу 1 час. Сечканиот кромид испржете го во тава со загреано масло. Додадете го сечканото месо и зачинете со зачин од сув зеленчук и малку буковец.

Потоа додадете го оризот и продолжете со пржењето. Додадете сенф и пржете се додека состојките не се соединат. При крај додадете малку свеж сечкан магдонос.

- Advertisement -

Јагнешката марамица се става врз калап и се полни со добиената смеса. Истата постапка се повторува се додека не се потроши целата смеса. Сите парчиња наредете ги во тава премачкана со масло. Полејте ги со бело вино и печете во загреана рерна на 200 степени околу 1 час.

Откако ќе се испечат декорирајте со сечкан магдонос и додадете пекарски компир како прилог.

.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!