Домаќинска пита од компир, без квасец и јајца и не е потребно печење во рерна: Рецепт за кој ќе се зборува со денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк, затоа направете крцкава пита полнети со компири и кашкавал. Вкусот ќе ве воодушеви, а тестото лесно се прави.

Потребни ви се само 4 состојки и малку волја. Не мора ни да ја запалите рерната бидејќи се пече во тавче. Исто така, филот може да биде по ваш вкус, а не само компири и кашкавал. Бидете сигурни да ја пробате оваа совршена пита и послужете ја со домат и јогурт.

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

  • 140 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • 90 мл млеко
  • 10 гр путер

За фил:

  • 2 средни компири
  • 2 лажици мајонез
  • 300 гр кашкавал (рендан)

Подготовка:

За подготовка на тестото, измешајте ги сите состојки за тестото и замесете тесто. Покријте со фолија и ставете го садот во фрижидер околу еден час.

Компирите сварете ги, па изгмечете ги за да добиете пире. Измешајте ги со мајонез. Потоа расукајте го тестото во тенок круг. На еднаата половина од расуканата кора ставете го филот почнувајќи од средина кој краевите.

Во средината ставете рендан кашкавал, потоа пире и на крај остатокот од сирењето (треба да направите полукруг од таа смеса). Затворете со остатокот од тестото и притиснете малку со прстите по краевите. Потоа малку израмнете со рацете, а потоа со сукало.

Намачкајте ја тавата со масло, па ставете ја питата. Печете на тивок оган.

Добар апетит!

Во прилог погледнете ја целата постапка на следното видео.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!