Домашно KFC пилешко: Највкусното што сте го пробале досега!

Вреди да се проба:

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Посни колачи со ореви – Се јадат со завидно уживање!

Лесни вкусни и малку крцкави посни колачи со ореви - омилени меѓу децата и возрасните! Состојки: сончогледово масло - 1/2 чаша вода - 1/2...

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Колку е фантастично КФЦ пилешкото!

Одлично зачинето, само солено, секогаш толку крцкаво што не можете да му одолеете. Можете да ги похувате и батаците и белото месо, како и крилјата.

Состојки за пржење на 1,5 кг пилешко:

 • 360 гр меко брашно
 • 100 g скроб
 • 1 лажица сол + 1 лажица масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка лук во гранули
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажица сушен лист од магдонос
 • 1 лажичка сушен босилек
 • 1/2 лажичка куркума
 • 1/4 лажичка кари
 • 1/4 лажичка ѓумбир во прав
 • 3 јајца
 • 300 мл вода

Подготовка:

- Advertisement -

Измијте го пилешкото, па ставете го во поголем сад. Посипете со една лажица сол и шеќер, па прелијте со вода да кисне. Оставете така да стои еден час.

Измешајте ги брашното и сите зачини. Поделете на два дела. Еден дел останува таков каков што е. Во другиот дел додадете ги јајцата и водата и сè убаво измешајте.

Потребен ви е подлабок сад но потесен. Истурете повеќе од половина литар масло и ставете да се загрее. Извадете го пилешкото и исушете го со крпа. Парче пилешко прво потопете го во течниот дел, малку протресете и потоа валкајте во мешавина од брашно и зачини, повторно истресете го вишокот.

Ставете да се пржи на малку повисок оган од средна температура. Пржете околу 13-14 минути. Исцедете го на хартиена крпа. Заедно со прженото пилешко КФЦ, можете да послужите слатка пченка со кисела павлака, салата од зелка и пире од компири или вкусниот зазики сос, таратор и сл.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

ПАМУК ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СИРЕЊЕ: Совршено брзо и лесно!

Има ли нешто поубаво од меко тесто исполнето со богат фил. Состојки за тесто: 650 гр брашно 40 гр свеж квасец половина лажица шеќер 100...

Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее. Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!