Домашно слатко од МАНДАРИНИ е празник за непцето: Нема да можете да одолеете на неговиот вкус!

Вреди да се проба:

Сигурни сме дека во вашата остава секогаш ќе има место за неколку тегли од ова слатко направено од цели мандарини, со божествен вкус и арома.

Состојки:

  • 1,5 кг мандарини
  • 1 кг шеќер
  • 500 мл вода
  • 7 цветчиња каранфилче
  • 1 лажичка лимонтус

Подготовка:

Изберете мали мандарини. Измијте ги мандарините. Ставете цели мандарини во шерпа со дебело дно и прелијте ги со ладна вода. Ставете ги на умерен оган. Оставете да зоврие 2-3 минути.

- Advertisement -

Истурете ја водата и веднаш истурете нова ладна вода. Повторно се ставаат на оган да зовријат, по 2-3 минути, водата се истура повторно и истата постапка се повторува по трет пат.

Кога водата врие за последен пат, ги ставаме мандарините под млаз ладна вода. Ако мандарината е распукана, извадете ја. Извадете ги од водата и користете остар нож за да го отстраните местото каде што била рачката. Овој мал отвор е направен така што сирупот може да влезе во внатрешноста за време на готвењето.

Во шерпата, истурете вода според рецептот, шеќер, и ставете ја на умерен оган. Растопете го шеќерот мешајќи. Ставете ги мандарините во сирупот да се готват на тивок оган околу еден час, час и половина. Кога ќе помине тоа време, тргнете ги од оган и оставете ги во сирупот 12-24 часа, прво додека се топли без капак а подоцна со капак или памучна крпа.

Следниот ден, продолжете да готвите на тивок оган додека не се згусне сирупот, околу 40-45 минути. Во последната минута или две, додадете лимонтус. Истурете го топлото слатко во суви и врели тегли со широк отвор.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!