Домашно слатко од ЛИМОН: Егзотични вкусови на јужно овошје во секој дел од годината!

Вреди да се проба:

Рецепт за слатко од лимон што ќе го воодушеви целото семејство. Оваа слатка може да се подготви во која било сезона.

Состојки:

  • 1.100 гр лимон
  • 1,5 кг шеќер
  • 2 лажички (10 g) винска киселина
  • 2 литри вода

Подготовка:

Изрендајте ја кората од лимонот и тргнете ја на страна. Пробијте го овошјето на неколку места со дебела игла. Ставете го лимонот да се вари во 3 води, кога ќе зоврие во една вода вриењето треба да трае 4 минути а потоа се менува водата и се става во нова ладна вода.

- Advertisement -

Направете умерено густ шеќерен сируп од вода и шеќер. Ставете да зоврие водата од 2 литри со шеќерот и кога ќе зоврие варете до умерено густа содржина. Изладеното овошје исечете го на парчиња и ставете го во сирупот заедно со изренданата кора. Ставете го сето тоа да се готви додека не омекне лимонот и не се згусне сирупот. На крај, додадете винска киселина во топлата смеса и варете уште 2-3 минути.

Пренесете ја слатката подготвена на овој начин во друг чист сад и оставете ја да отстои 5-6 часа. Истурете во стерилизирани тегли и чувајте ги на темно место.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!