ДОМАШНО ПЕЧИВО ПОЛНЕТО СО ЗЕЛЕНЧУК: Меко и свежо и следниот ден!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате брз појадок или вечера, направете домашни печива исполнети со зеленчук.

Сите сакаат домашни печива, особено ако подготовката е лесна, а вкусот е фантастичен. Наш предлог е овој исполнет со зеленчук, кој многу личи на ќофтиња. Соберете го семејството на маса и послужете топли печива со чаша јогурт, кој ќе го подготвите веднаш по работа. Тестото можете да го подготвите навечер и да го пржите наутро за брз појадок.

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

 • 1 јајце
 • 200 мл топло млеко
 • 200 мл топла вода
 • 10 гр квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 540 гр брашно

За полнење:

 • 1 компир
 • 1 виолетова главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 2 зелени пиперки
 • 1 китка магдонос
 • 80 гр фета сирење

Подготовка:

Измешајте ги јајцето, млекото и водата, па додајте квасец и шеќер. Измешајте и оставете го квасецот да се активира околу 5 минути. Додадете просеано брашно и сол. Замесете тесто и оставете го да отстои околу половина час.

Изрендајте ги компирите, сирењето изгмечете го, а пиперката, магдоносот и кромидот исечкајте ги ситно. Додадете во тестото и сè добро соединете со шпатула.

Истурете го тестото во шприц за колачиња, а потоа истурете од шприцот во тава со загреано масло. Ако ви е полесно ставајте ја смесата со лажица ставите во загреаното масло. Пржете додека не добие златно кафеава боја и послужете топло со јогурт.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!