ДОМАШНО МАСКАРПОНЕ: Едно од најскапите сирења сега се прави бесплатно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате кремасти десерти, направете домашно сирење маскарпоне бидејќи тоа е една од најчестите состојки.

Маскарпоне е едно од поскапите сирења, а нашироко се користи во подготовката на колачи поради кремастата текстура. Еден од најпознатите колачи направени со маскарпоне е тирамисуто, но повеќето десерти без печење го содржат и познатото италијанско сирење.

- Advertisement -

Сега можете да направите домашно маскарпоне од само 2 состојки дома без многу мака. Нема потреба од цедење или поседување, само варете и оставете да се исцеди 24 часа.

Состојки:

  • 550 мл павлака за готвење
  • 2,5 лажици сок од лимон

Подготовка:

Во шерпата истурете ја павлаката и оставете да се вари. Потоа додадете го сокот од лимон и мешајте додека не почне да се згуснува, околу 13-15 минути. Потоа шерпата ставете ја во сад со ледена вода и оставете 10 минути.

Во друг сад ставете цедалка и газа. Истурете ја смесата внатре и ставете ја во фрижидер 24 часа. Извадете го од фрижидер и маскарпонето е готово. Од оваа смеса се добиваат 300 гр. Да се ​​чува во фрижидер во херметички затворен сад до 5 дена.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!