Домашно лиснато пециво: Традиционален рецепт кој секогаш го развеселува семејството!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусно, ефтино, крцкаво.

Состојки:

Тесто:

  • 600 гр брашно
  • 1 јајце
  • 3 жолчки од јајце
  • 2 дцл млака вода
  • сок од  1 лимон
  • 3 лажици масло

За премачкување на тестото:

  • 500 гр путер или маст
- Advertisement -

За полнење:

  • 100 гр џем од кајсија

За попрскување:

  • 100 гр шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во еден сад и замесете средно тврдо тесто. Тестото развлечете го со сукалка, дебелина околу половина сантиметар. Премачкајте го со путер (или ако сакате традиционално да со маст) и посипете со брашно.

Оставете да одмори половина час. По половина час исечете ја кората на четвртини и ставете ја секоја една врз друга. Повторно развлечете ја кората и повторете ја постапката 4 пати.

На крај, развијте ја кората и оставете го тестото да одмори 1 час. Откако тестото ќе се одмори, исечете ленти широки 3 см и долги 8 см. Ставете џем на секоја и преклопете. Печете ги на 180 степени додека не поруменат околу 20 минути. На крај, превртете ги во шеќер во прав на кои е додаден еден ванилин шеќер.

Доколку сакате ова тесто можете да го употребите и за солен рецепт, односно наместо џем да ставите сирење или некоја друга состојка.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!