Домашно КРЕМАСТО ОВЕСНО МЛЕКО: Совршена замена за кравјото млеко, една состојка дава совршен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Што е со вкусното кремасто овесно млеко со само две состојки и подготвено за само 5 минути? Да, и ние сме за тоа.

Ако го избегнувате млекото од здравствени причини, сакате да пробате нешто ново или можеби штотуку сте останале без млеко – овесното млеко е одлична алтернатива.

Состојки:

 • 4 шолји вода
 • 1 шолја овесни снегулки

Подготовка:

Многу едноставно! Во блендер истурете четири шолји вода и шолја овесна каша, па измешајте со голема брзина. Приближно 30 до 45 секунди. Не мора да биде целосно мазна смеса. Пробајте по ваш вкус и додадете состојки по потреба. Двапати процедете ја смесата преку густа крпа или газа.

- Advertisement -

Истурете го млекото во шише или друг сад и ставете го во фрижидер. Протресете пред употреба. Секако, по желба, овесното млеко можете да го збогатите и со други ароми за уште поубав и попријатен вкус, како што се: прстофат сол, екстракт од ванила, какао во прав, бобинки.

Чувајте го млекото во добро затворен сад во фрижидер. Можете да го чувате до пет дена. Во спротивно, лошиот мирис ќе сугерира дека млекото е расипано.

Совети за овесното млеко:

Не мешајте предолго. Ова може да предизвика вашето млеко да добие „лигава“ текстура. Доволно е до 45 секунди.

Ќе добиете и „лигава“ текстура ако ја натопите овесната каша. Затоа, сувите снегулки измешајте ги со вода во блендер без претходно натопување.

Истото се случува и со загревањето на млекото, па затоа исто така не се препорачува.

За подобри резултати: млекото процедете го двапати. Така се отстранува вишокот скроб и се намалува можноста млекото да стане лигаво.

И ако млекото се „одвои“, без грижи, ова е сосема нормално со млекото без лактоза. Само добро протресете го пред употреба.

Доколку не ви се допаѓа основниот рецепт, пробајте ја оваа малку побогата и покремаста верзија на овесно млеко:

Состојки:

 • 1 чаша овесна каша
 • 4 чаши вода – ако сакате погусто млеко, намалете ја количината на вода
 • прстофат сол
 • 1 урма за сладост – можете (по желба) да користите јаворов сируп

За млеко со вкус:

 • ½ лажичка екстракт од ванила
  или
 • 2 лажици какао – ако сакате чоколадно млеко
  или
 • ¼ чаши бобинки – ако сакате овошно млеко

Подготовка:

Истурете ја овесната каша во блендер, додадете вода и додаток по ваш избор – ванила, какао или бобинки. Добро измешајте за да добиете погуста смеса.

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!