Домашни 7 ДЕЈС кроасани: Лиснати и крцкави, се топат во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За совршен почеток на денот.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 150 гр маргарин
 • 400 гр еурокрем
 • 1 квасец
 • 3 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 50 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 1 лажиче сол
 • 100 гр шеќер во прав

Подготовка:

Скршете го квасецот со рака и ставете го во подлабок сад. Додадете млако млеко и една лажица брашно и шеќер. Промешајте и оставете 10 минути да нарасне квасецот. Во садот додадете ги преостанатите 2 лажици шеќер и брашно. Додадете сол и 2 јајца и 2 лажици масло.

- Advertisement -

Постепено додавајте јогурт и рачно измесете го тестото. Месете на работната површина додека тестото не стане мазно. Вратете го тестото во садот и оставете 30 минути да стаса. Потоа месете го тестото на работната површина. Поделете го на 8 еднакви делови и обликувајте топчиња.

На подмачкана работна површина, со сукало развлечете ја кората од првото топче тесто и премачкајте ја со маргарин. И од второто парче тесто развлечете ја кората, ставете ја на првата кора и премачкајте со маргарин. Постапката повторете ја со останатите кори, освен со последната. Од осум кори, распоредени една врз друга, расукајте голема кора со сукало.

Исечете го на 12 триаголници и нанесете еурокрем на секој од нив. Завиткајте во кроасани, ставете ги во плех подмачкан со маргарин и оставете 60 минути да стасаат. Скршете го преостанатото јајце на половина и одделете ги белките од жолчките. Изматете ја жолчката со 1 лажица масло и нанесете ја на  кифлите во плехот. Ставете го плехот во рерна, печете 30 минути на 200 степени и извадете од рерна. Наредете ги кроасаните на плех за сервирање и посипете ги со шеќер во прав.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!