Домашни ЈУФКИ од рерна на малку поинаков начин: Потпечени со сиренце и малку колбаси

Вреди да се проба:

Еве еден интересен начин да направите потпечени јуфки, различни од класичните. 

Состојки:

  • 500 гр. јуфки
  • 5 јајца
  • 500 мл. млеко
  • 1 литар вода
  • сол, масло
  • сирење и колбаси (количина по желба)

Подготовка:

Јуфките се редат во плех, се попрскуваат со масло и се стават во печката да се запечат малку на температура од 200 степени Целзиусови.

- Advertisement -

Во меѓувреме во тенџере се мешаат млекото и водата, се посолува и се остава смесата да зоврие.

Откако ќе зоврие течноста, се посипуваат јуфките со врелата течност и се враќаат во печката да се печат уште минути.

Се ситни сирењето со виљушка и се меша со ситно насечените колбаси. Се посипуваат врз јуфките и повторно се враќаат во печка уште 15 минути.

На крајот се матат јајцата, се посипуваат преку јуфките и се допекуваат уште 10тина минути.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!