Домашни ѓевречиња: Одличен турски рецепт за преубаво тесто!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ги овие вкусни ѓевреци за вашите најблиси. Секој ќе се слади од нивниот прекрасен вкус.

Состојки:

1 чаша = 250 мл

  • 3 чаши брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1 пакување. сув квасец или 20 гр. свеж
  • 1/3 чаша масло
  • 1 чаша вода
  • 4 лажици меласа измешани со половина чаша вода
  • сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Во длабок сад ставете го брашното, на средина направете дупче и додајте квасец, сол и масло и полека додајте вода за да се замеси тестото.

Доколку користите свеж квасец, треба да се раствори со малку вода (од количината потребна за рецептот) и прстофат шеќер и да се остави да нарасне. Оставете го тестото да одмори еден час.

Кога ќе нарасне, малку го замесуваме на набрашнета маса и го делиме на 6 еднакви делови. Од секој дел направете топче и потоа виткајте го во тенка ролна. Фатете ги краевите (свиткани на половина, добивате две ролни) и свртете ги во спротивна насока од двете страни. Значи, свртете го крајот што го држите со десната рака надесно и со левата рака налево. Фатете ги краевите, притиснете ги да се залепат (да се добие форма на венец) и со прстите се витка малку само таму каде што се спојуваат краевите.

Во длабока чинија ставете ја смесата од меласа и вода, а во друга чинија сусамот. Ѓевречињата прво потопете ги во меласата, а потоа во сусамот и ставете ги во плех обложен со хартија за печење. Доколку немате меласа само потопете ги во вода и потоа во сусам. Оставете ги да одморат еден час.

Загрејте ја рерната на 220 степени и печете ги гевреците 25 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!