Домашни СУСАМКИ готови за 10 минути! (ВИДЕО)

Вреди да се проба:

Сигурно сите се сеќавате на нив, се купуваа на саеми, но и пред некои училишта за време на празниците. Сега можете сами да ги направите! 

Овие семки од сусам не се толку тврди како што се кај некои рецепти. Едноставно се преубави!

- Advertisement -

Состојки:

  • 1 чаша сусам
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажица путер

Подготовка:

Во сува тава лесно пропржете го сусамот и постојано мешајќи да не изгори.

Истурете го во друг сад да се излади.

Во тавата се прелива шеќер и се топи на средна температура. Кога ќе се растопи додадете путер, а потоа додадете го сусамот. Мешајте додека се се соединат состојките.

Топлата смеса веднаш префрлете ја на хартија за печење и израмнете ја со лажица. Покријте ја смесата со друга хартија и расукајте со сукало до саканата дебелина.

Оставете околу 2 минути да се излади.

Се сече на коцки или по желба.

Погледнете ја целосната постапка во видеото подолу:

Пријатен апетит!

Извор: svetplus.com

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!