Домашни КРЕКЕРИ со ЧИА СЕМЕ: Лесно ќе ви го заменат целиот оброк, но добри се и како ужина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Можете да ги грицкате без ништо или да се послужат како замена за леб!

Дали сакате крцкави солени грицки? Ако климате со главата потврдно, тогаш овие домашни солени крекери со чиа семе се вистинската работа за вас. Крекерите лесно се прават, а овие домашни се најздрави. Лесно ќе ви го заменат целиот оброк, особено ако сте на одредена диета, но уште поубави се како ужина во текот на денот.

- Advertisement -

Најдобро од сè, рецептот за овие крекери е брз и многу лесен за подготовка.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 2 лажички сол
  • 1 лажичка рузмарин
  • 1,5 лажица чиа семе
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 120 мл вода
  • 80 мл масло

Подготовка:

Во сад се ставаат брашното, солта, рузмаринот, прашокот за пециво, чиа семето, па се додава вода и 40 милилитри масло и се убаво се меша.

На работната површина посипете малку брашно, па замесете тесто и оставете го да отстои 10 минути. Со сукало развлечете го тестото до дебелина на палачинка.

Со кружен калап или некој друг по желба извадете форми од тестото, па наредете ги на плех претходно обложен со хартија за печење. Остатокот од тестото повторно замесете го, расукајте го, па повторете ја постапката.

Ставете ги крекерите во рерна на 220 степени 10 минути. Послужете ги топли, со маслинки и омилениот намаз со сирење. А може и со пивце!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!