Домашни ПРИНЦЕС КРОФНИ, полни со вкусен фил: Рецепт за традиционален десерт кој се топи во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако во денешно време е популарно да се прават принцес крофни со пудинг од ванила, нашите баби филот го правеа од млеко, жолчки од јајце, шеќер, брашно и ванилин шеќер, што на овој колач му дава посебна арома. Многу млади домаќинки претпочитаат да купуваат готови во слаткарница, бидејќи не можат да направат крцкаво тесто.

Секој што сака кремасти колачи нема да се спротивстави на принцес крофните.

Состојки:

Тесто:

 • 250 мл вода
 • 100 мл масло
 • 150 гр брашно
 • 1 пециво
 • 4 јајца
- Advertisement -

Фил:

 • 1 л млеко
 • 4 жолчки
 • 5 лаж шеќер
 • 2 ванили
 • 5 лаж брашно
 • 150 гр путер

Подготовка:

Прво направете го филот, бидејќи ќе треба подолго време да се излади. Изматете ги жолчките со шеќер и брашно, а потоа истурете во чаша ладно млеко. Оставете го остатокот од млекото да зоврие, истурете го кремот од жолчка и варете додека не се згусне. Оставете да се излади, а потоа додадете путер и ванилин шеќер, и мешајте со миксер додека кремот не стане мазен.

Додека филот се лади, направете тесто за крофни.

Истурете вода и масло во садот и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, тргнете го од оган и додадете го брашното измешано со прашок за пециво. Вратете се на плочата за готвење и мешајте брзо додека масата не се згусне и не започне да се одделува од работ на садот.

Во изладеното тесто додавајте едно по едно јајце со постојано мешање. Крофните формирајте ги со шприц или лажица, па наредете ги на плех обложен со хартија за печење.

Печете ги крофните во рерна загреана на 200 степени, а кога ќе завршат оставете ги да се оладат.

Исечете ги оладените крофни, наполнете со крем и по желба посипете со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!