Домашни пиперки во павлака: Совршени како гарнир или салата!

Вреди да се проба:

Лесно се прави и е многу вкусно.

Состојки:

  • 1 кг сомбор пипер (светло зелена пиперка)
  • 1,5 кг кисела павлака 20% млечни масти
  • сол по потреба

Подготовка:

Пиперките добро измијте ги, исчистете ги од семе и исушете ги. Истурете половина лажичка сол во секоја пиперка, и распространете ја на ѕидовите на пиперката. Наредете ги во сад со отворот свртен нагоре и оставете ги преку ноќ да поделува солта.

- Advertisement -

Наутро, свртете ги за да се испушти течноста што ја ослободил пиперот во текот на ноќта и оставете ги да се исушат еден час. Во меѓувреме, изматете ја павлаката со три лажици сол.

Кога пиперките ќе се исцедат, наполнете ги сите со кисела павлака. Во садот во кој ќе ги распоредите пиперките (може да ги ставите и во пластични садови или тегли) премачкајте го првин со слој кисела павлака, а потоа наредете ги полнетите пиперки, една до друга и малку притиснете ги.

Кога ќе го завршите редот, премачкајте ги пиперките со слој кисела павлака и продолжете. Завршува со павлака. Ставете ги во фрижидер и по 7-8 дена уживајте во прекрасна салата.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!