Домашни МЕДЕЊАЦИ СО БЕЛА ГЛАЗУРА: Секоја домаќинка во Југославија го имала овој рецепт во својот тефтер!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овие медењаци се топат во устата и за миг исчезнуваат од трпезата.

Бели медењаци што ќе сакате да го јадете секој ден! Лесно се подготвуваат, изгледаат убаво и имаат фантастичен вкус. Тестото според овој рецепт е исклучително меко, а белата глазура му дава совршена сладост. Одлични се со шолја чај или кафе. Тие беа исклучително популарни во поранешна Југославија. Секоја домаќинка го имала овој рецепт во својата тетратка.

Состојки:

 • 665 гр брашно
 • 200 гр шеќер
 • 2 жолчки
 • 250 мл топло млеко
 • прстофат сол
 • 50 мл масло
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 кеси прашок за пециво

Глазура:

 • 2 белки
 • 100 гр шеќер во прав
 • лимон

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте 125 гр брашно, шеќер, прстофат сол и врело млеко. Измешајте сè заедно. Се меша со маслото и се остава да отстои 20 минути. Потоа додадете ги жолчките, ванилиниот шеќер и остатокот од брашното со прашокот за пециво.

Добро замесете го тестото со раце. Распоредете на работната површина, расукајте со сукало, па со мала чаша извадете кругови (медењаци). Наредете ги на плех обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 180 степени 20 минути.

За глазурата измешајте ги белките и шеќерот во прав. Додадете малку сок од лимон и изматете со миксер. Во глазурата измешајте ги медењаците, наредете ги на хартија за печење и оставете ги да се исушат.

Пријатно!

Извор: Прашање на вкус

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!