Домашни ЛИСНАТИ ПОГАЧИЦИ: Крцкави однадвор, нежни и кремасти одвнатре!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасно, меко тесто полнето со сирење.

Состојки:

  • 550 гр брашно
  • 1 јајце + 1 белка од јајце
  • 15 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сол

За полнење:

  • 100 гр маргарин со путер
  • 100 гр меко сирење

За обложување:

  • 1 жолчка од јајце
  • сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Стопете го квасецот во млако млеко и додадете шеќер. Во садот, додадете ги јајцата и белките и брашното. Додадете сол и замесете средно меко тесто. Покријте да отстои 20 минути, измешајте го маргаринот и сирењето за да бидат спремни. Поделете се на 4 дела.

Расукајте го тестото во правоаголник и премачкајте 1/4 од смесата од маргарин и сирење, преклопете од едната страна до средината, а потоа уште една страна. Покријте да се одмори 10 минути и така уште 3 пати.

Расукајте во правоаголник со дебелина од 1 см и почнете да вадите парчиња тесто со една шолја или чашка и наредете ги во намастена тава. Покријте 10 минути да отстои, потоа премачкајте со жолчка и посипете со сусам. Печете на 200 степени околу 30-35 минути, додека не поруменат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!