ДОМАШНИ КРОАСАНИ: Толку воздушести што се топат во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Одличен рецепт кој ќе ви помогне да ги направите најубавите и најмеките кроасани.

Меки, нежни, воздушести кроасани, се топат во уста… Кроасаните направени дома може да бидат и многу меки и вкусни, а можете да ги наполните по ваш вкус, на пример со чоколадо или џем.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 4 лажици шеќер
  • 300 мл млако млеко
  • 50 гр стопен путер
  • 670 гр брашно
  • 10 гр сув квасец
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Во сад искршете две цели јајца, додадете шеќер, топлото млеко, растопениот путер и се убаво измешајте, па додадете го брашното, квасецот и солта. Сите состојки убаво измесете ги додека не добиете хомогена смеса и оставете да отстои 90 минути.

- Advertisement -

После тоа повторно измешајте го тестото и поделете го на два дела. Рамномерно расукајте го со сукало, премачкајте со растопен путер и исечете ги на еднакви триаголници. Секоја од нив лесно исечкајте ја со нож по должина само по работ и потоа завиткајте во кифлички. Доколку сакате можете да ги наполните со фил по желба.

Повторете ја истата постапка со другата половина од тестото. Наредете во плех во кој претходно сте ставиле хартија за печење и оставете да отстои 25 минути. Пред печење премачкајте ги со смеса од една жолчка и малку млеко. Ставете ја во загреана рерна на 220 степени и печете 20 минути. Кога е готово додека е уште топло премачкајте ги со стопен путер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!