ДОМАШНИ КОЛБАСИ: Најдобриот рецепт за домашен колбас!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најдобриот рецепт за домашен колбас. Сочен и вкусен.

Состојки:

  • 1 кг мелено говедско месо
  • 300 гр мелено свинско/овчо месо
  • 6 чешниња лук
  • 3 лажици црвена пиперка
  • 1 лажичка мелена лута пиперка
  • 1 лажичка мелен црн пипер
  • 1 лажичка бел мелен пипер
  • 1 пакување тенки свински црева за полнење колбаси
  • сол по вкус

Подготовка:

Измешајте го меленото месо (двата вида), замесете со рака, додајте сечкан лук, слатката пиперка, лута пиперка, црн пипер, бел пипер, сол и сè убаво измесете со рака околу 10 минути.

- Advertisement -

Покријте со проѕирна фолија па оставете во фрижидер 24 часа. Следниот ден подгответе ги цревата за полнење. Едно големо парче црево натопете го во топла вода, исплакнете па повторно потопете ги во топла вода, потоа додадете малку јаболков оцет околу 50 мл, оставете да отстои околу 15 минути, исцедете ги и продолжете со полнење.

Колбасите наполнете ги со машина за полнење колбаси, или ако немате машина исечете едно пластично скоро до врвот кај грлото, во шишето ставете го месото а на грлото ставете го крајот од цревото и со истискување наполнете го цревото.

Избоцкајте ги колбасите со чепкалка за заби за да излезе воздухот. Вака подготвените колбаси ставете ги во фрижидер уште ден и пол. Потоа можете да ги замрзнете или да ги пржите веднаш.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!