ДОМАШНИ КИФЛИЧКИ НА СТАР НАЧИН: Со само 4 состојки, без квасец – меки и воздушни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меки кифлички по стар рецепт. Брзо и лесно се подготвуваат, без да се чека тестото да нарасне.

Домашните кифлички се секогаш пожелни на трпезата. Покрај тоа што децата ги обожаваат, тие се и одличен избор кога станува збор за послужување гости. Ви пренесуваме рецепт за брза подготовка на кифлички, за кој не е потребно долго чекање за да стаса тестото.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 200 гр путер или маргарин
  • 200 гр свежо сирење
  • половина лажичка сол

Подготовка:

- Advertisement -

Во брашното додајте коцки омекнат путер, па замесете да добиете ронлива смеса. Додадете сирење и сол, па сè замесете за да добиете мазно тесто. Тестото поделете го на 3 дела, завиткајте во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер петнаесетина минути да се стегне малку.

После тоа, тестото развлечете го на набрашнета површина. Поделете го на 8 или 12 триаголници, во зависност од тоа колку големи ги сакате кифличките, па замотајте го секој. Повторете ја постапката со преостанатото тесто.

Наредете ги во плех обложен со хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 180 степени 15 до 20 минути или додека кифличките не добијат златно жолта боја.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!